Kas ir bišu vasks?

 

Zelta vērto bišu vasku ražo darba bites, kas to izstrādā speciālos vaska dziedzeros, kuri atrodas uz pēdējiem četriem bites vēderiņa segmentiem, un izdala uz āru kā izsvīdumu, kas sastingst plāksnīšu jeb zvīņu veidā.

 

Svaigs vasks ir baltā krāsā, bet stropā, saskarē ar putekšņiem un propolisu, tas kļūst dzeltens. Atkarībā no šūnās izaudzēto peru paaudžu skaita šūnas kļūst tumšbrūnas un pat melnas, no tām izkausētais vasks arī ir tumšāks. Vaskam raksturīgo krāsu un smaržu piešķir minerālvielas, krāsvielas un ēteriskās eļļas, ko tas satur nelielos daudzumos.

 

Bišu vaska lietošanas vēsture:

Pirmos zinātniskos rakstus par bitēm un to ražojumiem atrodam Aristoteļa darbos. Senās Ēģiptes medicīniskajā traktātā Ebersa papirusā (ap 3 500.gadu p.m.ē.), bija ap 900 ārstniecisku recepšu.  Ir zināms, ka Medus un vasks plaši tika lietots arī kosmētikā un mumificēšanā. Senie ēģiptieši izmantoja bišu vasku balzamēšanai, savu faraonu mumifikācijai un noturības saglabāšanai, papirusa ruļļu saglabāšanai un gleznu aizsardzībai. Arī senie persieši un asīrieši to izmantoja mirušo balzamēšanai. Vārds mūmija ir no persiešu vārda, kas nozīmē VASKS.

Saskaņā ar Ķīnas slavenāko medicīnas grāmatu “The Shen Nong Book of Herbs”, 1.–2.pmē., bišu vasks tika atzīts par galveno zāļu sastāvdaļu. Tas tiek slavēts par labvēlīgo ietekmi uz asinsrites sistēmām, enerģijas līmeni, vispārējo ķermeņa līdzsvaru un pretnovecošanās iedarbību. Bišu vasks ir komplekss ogļūdeņražu taukskābju un taukskābju spirta eksogēno vielu maisījums.

 

 

Vasks satur aptuveni 300 dažādu vielu savienojumus: brīvās taukskābes (13,5-15%), kas ir visaktīvākās vaska sastāvdaļas, viegli savienojas ar sārmiem, metāliem un veido sāļus, izmainot vaska krāsu, struktūru un kvalitāti; esterus (70-75%); piesātinātos ogļūdeņražus (12,5-15,5%).

 

Bišu vaska izmantošanas mūsdienu medicīnā: 

Rētām un apdegumiem bišu vasks ir galvenā sastāvdaļa dažādām smērēm. Piemēram, Bišu vaska ziede "Evija-Bite" ar propolisa ekstraktu un smiltsērkšķu eļļu  ir bojātu audu dziedinoša un sāpju mazinoša. Tā reflektoriski iedarbojas uz dziļākiem audu slāņiem, samazina alerģiskas reakcijas uz ādas, bagātina ādu ar mikroelementiem un vitamīniem.

Vaska ziedes mazina arī neiroloģiskas sāpes, paātrina kaulu lūzumu saaugšanu, mazina sāpes, kuras radušās vecu traumu rezultātā, mazina klepu un elpošanas sistēmas saslimšanu radītās problēmas kā arī vasks spēj ilgstoši saglabāt iedarbības funkcijas, līdz pat 2-3 dienām.

Jau jau senie, izcilie domātāji un filozofi to dēvēja par veselības un ilgdzīvošanas noslēpumu, tad kāpēc mums to apšaubīt?

 

Raksta avoti:
1. https://arsts.lv/
2. https://www.neslimo.lv/
3. http://arsniecibasaugitva.blogspot.com/

4. https://naturallivingsupplies.co.uk/benefits-of-beeswax/

Back to blog